Na przełomie września i października, nasze najstarsze przedszkolaki z gr. VI Elfiki i z gr. VIII SÓWKI, wzięły udział w warsztatach przyrodniczych pt. „Przedszkolaki – Przyrodziaki”, zorganizowanych przez Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie k. Międzyzdrojów. Na wycieczkę, wyruszyliśmy autokarem, co niewątpliwie było dodatkową atrakcją dla dzieci.
Wrześniowe zajęcia edukacyjne „Leśne plotki czyli przyrodnicze opowieści”, prowadził Pan Marcin Kostrzyński, wielki miłośnik przyrody, który w sposób niezwykły opowiadał dzieciom o świecie, z którym na co dzień obcuje i który jest mu niezwykle bliski. Podczas pogadanki z dziećmi, nie ukrywał, że obserwacja zwierząt leśnych, daje mu wiele satysfakcji i jest jego ulubionym zajęciem.
Pan Marcin, szeroko znany jako „Marcin z Lasu”, jest współautorem wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży tj.: Teleranek, W koło Natury, Król Zwierząt, Sówka, Leśne zwyczaje, Jedyneczka, Magazyn Przyrodniczy oraz dla widzów dorosłych tj.: Animals, Arka Nowego, Dzika Polska, Przyroda i ludzie, to również cenionym autor licznych książek dla dzieci m.in. Plotki o zwierzętach, Przyrodyjki, Puszcza, Gawędy o wilkach i innych zwierzętach.
Za filmy z cyklu Dzika Polska wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzatora Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów popularnonaukowych w Sopocie w 2008r. oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOLFILM. To również zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018r., Nagrody Esencja Natury 2018 r.
Wielokrotnie za swoje zaangażowanie i wkład w poznanie tej części natury, jest doceniany nie tylko przez dorosłych, ale przede wszystkim przez najmłodszych słuchaczy i czytelników. Na własnym doświadczeniu, przekonaliśmy się, że jak nikt inny, potrafi z pasją i ciekawością opowiadać o zwierzętach. Dowodem na to były nastroje i wrażenia naszych "Elfików" podczas warsztatów, których potrafił niezwykle zaciekawić, wywołując na ich buziach ogromną radość, kiedy to opowiadane z humorem anegdotki „prosto z lasu”, wywoływały głośne skandy śmiechu, niosące się po całej sali wykładowej. Prezentowane natomiast autorskie filmiki, zdecydowanie pobudzały wyobraźnię naszych dzieci i zdobyły ich ogromną uwagę.
Zajęcia były podzielone na dwa etapy, pierwszym była lekcja edukacyjna, z projekcją filmów przyrodniczych, drugą były warsztaty w terenie, gdzie dzieci na pobliskiej plaży tropiły ślady zwierząt.
Październikowe zaś spotkanie, prowadziła Pani Izabela Biernat, która znana jest w sieci pod pseudonimem „Baśniowa Mowa”. Pani Izabela przywitała nas w pięknym, jesiennym wianku i swoich uśmiechem zaprosiła do środka. Zasłuchane „Sówki” na wstępie obejrzały animowaną prezentację o jesieni, która stała się okazją do utrwalenia wiedzy na temat obecnej pory roku i zmian w przyrodzie. Po miłych rozmowach udaliśmy się na „lekcję w terenie”. Woliński Park Narodowy, w którym leży Centrum Współpracy Międzynarodowej, swoimi kolorami zachęcał do poszukiwania jesiennych skarbów. Dzieci z wielką radością zabrały się za eksplorowanie terenu. Zbieraliśmy szyszki, orzeszki bukowe, żołędzie, gałązki i liście, przytulaliśmy się do monumentalnych drzew i każdy mógł usłyszeć szepty historii.
Po warsztatach w terenie udaliśmy się na warsztaty plastyczne, które miały podsumować nasze przygody. Dzieci wykonały piękne prace, wykorzystując do tego zebrane w parku liście. Spotkanie z panią Izabelą Biernat było dla wszystkich z nas bardzo inspirujące i ciekawe, a warsztaty na świeżym powietrzu pozwoliły dzieciom spędzić trochę czasu obcując z naturą.
Pani Izabela Biernat, z wykształcenia biolog, stworzyła autorski projekt Baśniowa Mowa - w którym występuje jako autorka bajek i krótkich form literackich dla dzieci. Jej najnowsza książka „Legenda o Narvilu” powstała we współpracy z Fundacją „Happy Kids”. Prowadzi warsztaty edukacyjne, łączące muzykę, literaturę, plastykę i ekologię. Jak sama mówi o sobie, ma kilka pasji - ale ogólnie łączą się w całość jako miłość do Sztuki i Przyrody.
Te niezwykłe doświadczenia sprawiły, że z pewnością nasze przedszkolaki jeszcze niejednokrotnie skorzystają z oferty CWM w Grodnie i wezmą udział w kolejnych fantastycznych warsztatach.
Tekst: Milena Szewczyk i Katarzyna Cyprjańska